9/5/2010 ΑΕΚ - Άρης 4-2
Featured

SuperLeague - 3η Αγωνιστική (Πρωτάθλημα 2009-2010)

75ο λεπτό και η ΑΕΚ βρίσκεται πίσω στο σκορ με 1-2, παίζοντας με 9 παίκτες έναντι 10 του Άρη. Αυτό δεν πτόησε ωστόσο την ΑΕΚ που πέτυχε τη μεγάλη ανατροπή με το εκπληκτικό 4-2!

Αρχικά ο αγώνας θα διεξαγόταν στις 5 Μαΐου αλλά μετατέθηκε για μια μέρα αργότερα λόγω απεργίας των υπαλλήλων του Ο.Α.Κ.Α. Τελικά όμως όλη η αγωνιστική μετατέθηκε για τις 9 Μάιου λόγω του θανάτου τριών υπαλλήλων από πυρκαγιά σε τράπεζα στο κέντρο της Αθήνας. Κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα και οι ποδοσφαιριστές των 2 ομάδων φορούσαν μαύρα περιβραχιόνια.

Συνέντευξη Τύπου - Δηλώσεις Έκτορ Κούπερ

"Είναι πάρα πολύ δύσκολο να εξηγήσουμε το παιχνίδι. Μπορούμε να το χαρίσουμε σε 2-3 κομμάτια πάρα πολύ σημαντικά. Αναμφίβολα ότι βρισκόμαστε σε ένα ηθικό που είναι κάπως περίπλοκο. Και θα το πω αυτό γιατί στην έναρξη του παιχνιδιού ήταν ισορροπημένο με την ομάδα μου να έκανε ευκαιρίες για γκολ. Μετά δεχόμαστε ένα πολύ όμορφο γκολ με τον Τζεμπούρ. Ένα δεύτερο στοιχείο είναι που πρέπει να εξηγήσεις επακριβώς τι έχει γίνει. Με σκορ 1-2 και με παίκτη παραπάνω, εκεί που φαίνεται ότι έχουμε τον έλεγχο του αγώνα έχουμε εφτά καταστροφικά λεπτά. Εκεί προσπαθήσαμε να επιχειρήσουμε κάποια αλλαγές για να δώσουμε φρεσκάδα στην ομάδα και στο τέλος χάσαμε ένα παιχνίδι όπου παίξαμε και άσχημα".

Συνέντευξη Τύπου - Δηλώσεις Ντούσαν Μπάγεβιτς

"Είναι πάρα πολύ δύσκολο να εξηγήσουμε το παιχνίδι. Μπορούμε να το χαρίσουμε σε 2-3 κομμάτια πάρα πολύ σημαντικά. Αναμφίβολα ότι βρισκόμαστε σε ένα ηθικό που είναι κάπως περίπλοκο. Και θα το πω αυτό γιατί στην έναρξη του παιχνιδιού ήταν ισορροπημένο με την ομάδα μου να έκανε ευκαιρίες για γκολ. Μετά δεχόμαστε ένα πολύ όμορφο γκολ με τον Τζεμπούρ. Ένα δεύτερο στοιχείο είναι που πρέπει να εξηγήσεις επακριβώς τι έχει γίνει. Με σκορ 1-2 και με παίκτη Ηταν ένα καλό παιχνίδι από τη δική μας πλευρά. Ξεκινήσαμε καλά στο πρώτο ημίχρονο, είχαμε αρκετά καλές και σωστές πρωτοβουλίες, καλή κυκλοφορία της μπάλας και 2-3 ευκαιρίες. Πετύχαμε ένα γκολ και στο δεύτερο ημίχρονο, έγινε κάτι που δεν θέλω να σχολιάσω (σ.σ. προφανής αναφορά στη διαιτησία). Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθεια και στον κόσμο για τη βοήθεια. Οι παίκτες μου ανέτρεψαν το σκορ, διότι το πίστεψαν. Πρώτοι φορά είχαμε τόση διάρκεια στο παιχνίδι μας. Εχουμε μπροστά μας τρία παιχνίδια και θα δούμε τι θα κάνουμε. Στους παίκτες και στον κόσμο ανήκουν όλα για αυτή τη νίκη".

MVP Αγώνα: Ράφικ Τζιμπούρ

Σκορ Ημιχρόνου: 1-0

Σκόρερς: 27' Τζιμπούρ, 75' και 85' Λεονάρντο, 77' (πέναλτυ) Σκόκο// 56' (πέναλτυ) Κάμπορα, 72' Τζόνσον

Σύνθεση ΑΕΚ: Σάχα, Λαγός, Αραούχο, Μαϊστόροβιτς, Γκέντσογλου, Καφές, Γιάχιτς, Μαντούκα (71’ Λεονάρντο), Σκόκο (89’ Γεωργέας), Τζιμπούρ, Μπλάνκο (55’ Αραμπατζής)

Προπονητής ΑΕΚ: Ντούσαν Μπάγεβιτς)

Σύνθεση Άρη: Σηφάκης, Νέτο, Αράνο (66’ Φερνάντες), Γκιάρο, Ναφτί, Κάλβο, Τζόνσον, Νασούτι, Κάμπορα, Χαβίτο (70’ Μεριέμ), Πρίττας (73’ Γκαρσία)

Προπονητής Αρη: Έκτορ Ραούλ Κούπερ